PDKS

 

 

 

 

SERSAPDKS

 

 

 

SERSA

 

 

 

PDKS ETHERNET

MikroHENDESE SerSa Personel Devam Kontrol Sistemleri

* Personel Devam Kontrol Sistemleri Hakkında Genel Bilgiler.
  - PDKS Cihazı
  - Personel Tanıma Kartları
  - PC Yazılımları

* SerSa PKDS Cihazı Hakkında Bilgiler.
  - Arayüz Yazılımı

* Teknik bilgiler ve ürün kataloglarımız için lütfen buraya tıklayınız...

PDKS nedir?                                                                                     

PDKS, işletme çalışanlarının giriş-çıkışlarını denetleyerek, işletmenin iş gücü verimliliğini artırmak için geliştirilmiş veri toplama ve değerlendirme sistemidir. PDKS temel olarak 3 fonksiyonel parçadan oluşur.

1) PDKS Cihazı                                                                                  

Tek başına çalışabilen ve PC bağlantısı olan, mikroişlemci tabanlı bir elektronik cihazdır. Duvara veya geçiş turnikelerine monte edilir. PC’ye sürekli bağlı olmak zorunda olan türleri (on-line) olduğu gibi, PC’den bağımsız olarak (off-line) çalışabilen türleri de mevcuttur. PC’den bağımsız çalışabilen cihazlarda kayıtları tutmak için, kalıcı bir hafıza ile beraber gerçek zaman saati ve takvimi (RTC) bulunur. Böylelikle personelin hangi gün ve hangi saatlerde giriş/çıkış yaptığı cihaz hafızasında kaydedilir. Bu hafızadaki bilgiler belli periyotlarda PC’ye aktarılır. Veri aktarım periyodu işletmedeki personelin giriş/çıkış hareket yoğunluğuna ve PDKS cihazının hafıza kapasitesine bağlıdır.

PDKS cihazlarının bilgisayar ile haberleşmesinde yaygın olarak RS232 seri portu kullanılmaktadır. Bunun yanında birden fazla PDKS cihazının sisteme bağlı olması gerekiyorsa, RS485 ile ağ yapısı oluşturularak veya Ethernet ağı ile farklı kontrol noktalarındaki veriler PC ortamına aktarılır.

PDKS cihazlarında bulunan bir başka özellikte zil çıkışlarıdır. Cihaza bağlanan bir zil programlanan belli saatlerde çaldırılabilir. Mesai başlangıç ve bitişinde, yemek ve çay molalarının başlangıç ve bitişinde zil çaldırmak mümkündür.

2) Personel Tanıma Kartları                                                             

Personeli tanımak için farklı teknolojiler geliştirilmiştir. Günümüz modern PDKS cihazlarında;  Proxy kart teknolojisi, TOM teknolojisi, barkod teknolojisi ve manyetik kart teknolojisi yaygın olarak kullanılan personel tanıma yöntemleridir. Bu kartlar her personel için farklı bir tanıma (ID)  kodu ihtiva eder.

3) PC Yazılımları                                                                               

PC ile PDKS cihazının haberleştirilmesi için PC tarafında bir arayüz yazılımına veya farklı yazılım uygulamalarının içine adapte edilebilecek sürücü dosyalarına (dll dosyaları) ihtiyaç vardır. Bu tür yazılımlar PDKS cihazı ile beraber gelir. Arayüz yazılımı ile PDKS cihazındaki kayıtlar manuel olarak veya otomatik olarak belli periyotlarda bilgisayara aktarılır. PDKS cihazının saat ve tarih ayarları yapılabilir, zil çaldırma saatleri programlanabilir.

 

Sersa PDKS Cihazı Hakkında Genel Bilgiler                                        

SerSa PDKS cihazı, her türlü işletmenin personel devamlılık ve zaman kontrol ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiş, çok kapsamlı ve kullanışlı bir sistemdir.

SerSa PDKS’yi diğer PDKS’lerden ayıran en önemli fark; Mesai giriş ve çıkış işlemlerinin yanı sıra, tuş takımı ile iş emri ve mazeret kodu girilebilmesidir. Bu yönüyle; üretim takibi, iş verimliliği gibi bilgileri kayıt altına alabilir. Servis
personelinin takibine imkan tanır.

Proximity kart teknolojisi ile çalışan Sersa PDKS, gelişmiş geçiş kontrol özellikleriyle, yetkisiz kişilerin giriş/çıkışını engeller. Geçiş izni olan personeli tanıyarak, turnike, bariyer veya kapıyı açar. Personelin hangi kapıdan, hangi günlerde, hangi saatlerde, hangi tarihler arasında giriş/çıkış yapabileceği
yetkilendirilebilir.

SerSa PDKS Arayüz Yazılımı                                                             

Cihazdaki kayıtları bilgisayar ortamına otomatik aktaran haberleşme arayüz yazılımı ile PC programlarına adaptasyonu kolaydır. Arka planda çalışan arayüz yazılımı işletim sistemine yük olmaz. Bordro vb yazılımlarınıza otomatik olarak bilgi aktarımı yapar.

 

                                                                  Design Kürşat, email : admin@GeneralDots.com http://www.generaldots.com